Fondo įkūrimas – dėkingumo išraiška

 

Plungiškė – plungiškiams: “Fondo įkūrimas – savotiška dėkingumo išraiška”

Laikraštis „PLUNGĖ“, priedas „Vakarų Lietuva“ apie fondą „VOTATĄ“.

Interviu Fondas

Iš Plungės kilusi ir dabar sostinėje gyvenanti Vitalija Ročė pernai rudenį įkūrė paramos fondą „Votatą“. Jo tikslas vardinės stipendijos gerai besimokantiems Plungės krašto abiturientams iš mažesnes pajamas gaunančių šeimų, kurie įstojo į aukštosios mokyklos valstybės finansuojamą vietą. Buvusios plungiškės tvirtinimu, fondo veikla skirta gimtinei ir jos jauniems žmonėms, nes būtent jie kuria šviesią dabartį. Šiais metais studijas pradėjo pirmoji vardinę stipendiją gaunanti mergina. Taigi apie fondo įkūrimą, jo veiklą, ateities planus ir kalbėjomės su V.Roče.

– Trumpai papasakokite apie save.

Gimiau ir augau Plungėje. Šiuo metu gyvenu sostinėje. Baigiau Plungės “Saulės” gimnaziją, studijavau ekonomiką Vilniaus universitete. Po studijų pradėjau dirbti vienoje didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros įmonių  asistente, vėliau vadybininke, projektų vadove. Nuo 2009 metų esu įmonės rinkodaros ir komunikacijos vadovė.

– Kas paskatino kurti fondą? 

Paramos fondo idėja kilo atostogaujant, diskutavome, ką prasmingo nuveikėme gyvenime. Mano prasmingų darbų sąrašas pasirodė per trumpas, todėl ir kilo idėja įkurti fondą, skirtą paremti perspektyvius Plungės krašto jaunuolius, palaikyti juos tada, kada, kai labiausiai reikia, ir taip parodyti, kad mes jais tikime, kad tai, ką jie daro, – svarbu.  Be to, studijuodama pati gavau vardinę stipendiją, tad fondo “Votata” įkūrimas – savotiška dėkingumo išraiška. Tikiu, kad šio fondo stipendiją gavę jaunuoliai ateityje dalinsis savo gerumu.

– Su kokiais sunkumais susidūrėte?

Pirmieji sunkumai steigiant paramos fondą buvo techniniai: fondo pavadinimo registravimas, fondo apskaitos tvarkymas. Vėliau – komunikacijos iššūkiai: kaip kuo plačiau paskleisti žinią apie fondą ir jo veiklą tiems, kuriems reikia paramos, ir tiems, kurie gali prisidėti prie paramos plungiškiams studentams. Rasti rėmėjus, kol kas išlieka pagrindiniu iššūkiu. Fondą daugiausiai remia fiziniai asmenys, plungiškiai, atsiliepę į mano kvietimą susitelkti geram tikslui.

– Fondas jau įkurtas. Kokių vertimų sulaukėte?

Vertinimų sulaukiu įvairių, tačiau didesnė dalis – palaikantys. Rėmėjai džiaugiasi žinodami, ką remia. Jų nuomone, pagrindinė paramos fondų problema – neaiškumas. Buvo klausiančių, ką darysiu, jeigu nesirinksiu visos sumos. Tuomet būčiau aukojusi pati. Taip pat buvo besiteiraujančių, ar turiu per daug pinigų, kad steigiu fondą. Fondo kūrimas nepriklauso nuo turimų pinigų kiekio, kiekvienas galime daugiau ar mažiau prisidėti, svarbu noras ir gebėjimas dalintis, tuo ką turi.

– Ar daug sulaukėte norinčiųjų gauti vardinę stipendiją?

Šias metais Plungės rajono mokyklas baigė 270 abiturientų. Iš jų apie 40 kilę iš šeimų, kurioms reikalinga finansinė parama. Ir tik mažesnė dalis abiturientų mokėsi labai gerai.  Būtent šie jaunuoliai yra fondo prioritetas. Galimybe gauti stipendiją žodžiu domėjosi keletas moksleivių. Tačiau visus reikalingus dokumentus pagal kriterijus pateikė tik viena plungiškė. Taip pat teko girdėti, kad jaunuoliai netiki, kad kažkas gali tiesiog imti ir skirti stipendiją. Tai visus dvejojančius ir tikinčius, kviečiu kreiptis dėl stipendijos 2019-2020 mokslo metams.

– Kas lemia stipendijos gavimą?

Visų pirma privaloma įstoti į aukštąją mokyklą, nemokamą studijų programą. Kiti kriterijai tai – egzaminų rezultatai, metiniai mokymosi rezultatai (vidurkiai), pajamos tenkančios vienam šeimos nariui, mokyklos rekomendacija, visuomeninė veikla. Įvertinus abiturientus pagal šiuos kriterijus atrenkamas geriausiai atitinkantis ir jam skiriama vardinė stipendija.

– Kiek laiko mokama stipendija?

Stipendija mokama tik pirmuosius studijų metus. Šiais metais studentė kas mėnesį gauna po 150 eurų (10 mėnesių). Ateityje, jeigu bus surinkta daugiau paramos, finansavimo laikotarpis gali ilgėti arba gali didėti kas mėnesį mokama vardinė stipendija.

– Pasitaiko, kad paramos fondai gyvuoja neilgai. Ar nebijote, kad aukotojai tiesiog pamirš arba ras kitą fondą, organizaciją, į kurią nukreips savo lėšas?

Džiaugiuosi, kad pavyko įgyvendinti išsikeltą pirmų metų tikslą – finansuoti vieną Plungės krašto abiturientą.  Ateinančių 5-10 metų svajonė – išplėsti fondo veiklą į kitus miestus, apimti visą Žemaitijos. Nebijau, kad fondą pamirš, nes jis remia konkrečius dalykus ir prisideda prie tikrų žmonių ateities kūrimo. Rėmėjai džiaugiasi galėdami prisidėti prie tikrų dalykų, o plungiškiai tuo, kad remia savo – Plungės – kraštą.

– Ko palinkėtumėte plungiškiams?

Plungiškiams linkiu susitelkti, susiburti ir būti stipriems kaip kumštis. Nors ir išsibarstę po Lietuvą ar pasaulį, nepamirškime savo krašto, puoselėkime jį žodžiais ir darbais. Ir linkiu remti paramos fondą “VOTATA”.

 

Kalbino Jolanta Vasiliauskienė